Search
logo
Search
The article is in preview mode

Don't I have any money for a diet?

Homepage Articles Don't I have any money for a diet?

Don't I have any money for a diet?

Well, as much as they can, they just have to think a little bit and combine it properly. But does that mean that they can't eat the right diet?

Table of Contents

1. It's a cheap source of protein

For example, raw lean cheese per 100 g of product contains approximately 19.8 g of protein, whereas natural yogurt of 2% only 4.3 g protein/100 g of the product. This will be incomplete protein, but the appropriate combination can cover the demand for this nutrient. Of course, these prices depend on the place of purchase, the manufacturer and the composition. In culture, the following products are considered as valuable sources of protein: chicken breast or turkey breast approximately 19.6 g protein per 100g of product; golden egg about 19.4 g protein/kg of product. whole chicken eggs 12, 56 g protein for product; 19 g fat for product, 23 g fat and 23 g protein; 15 g protein, 8 g protein and 8 g/kg per year; 18 kg protein per year for poultry eggs; 15 kg protein, 10 g/100 kg per year.

2. Full-fledged carbohydrates

Of course, as in the case of protein products, the price of the products supplying us with carbohydrates varies greatly. Among the above products are those which are not high in price, e.g. Oatmeal costs around PLN 5 per kg, white rice about PLN 3,56 perkg, fried potatoes about PLN 10, barley about PLN 5, macaroni about PLN 510 per kg and potatoe about PLN 2 per kg. Valuable sources of carbs which are characterized by an average high glycemic index are:

3. It's healthy fats

For vegetable sources of fats, it is worth paying attention, for example, to sunflower (about PLN 12 per kg), groundnuts (around PLN 12 pkg), olive oil (on average about PLN 40 per litre). In this group we find both cheaper products, such as rapeseed oil, and more expensive products such as walnuts, flaxseed oil. Their dietary sources include fatty seafood, nuts. In the case of fatty fish, the lowest will be mackerel 15 per kg. As we can see, the prices vary.

4. Is that even how much I have to spend on food a day?

According to the above assumptions, a person's daily calorie intake will be about 3200 kcal per day, including about 120 g of protein, 440 g of carbohydrates and about 106 g of fat. He must consume: 150 g of chicken breast about 34 PLN; 200 g of mint 3 grams of pasta;

5. A few tips to help you save on products

Meat can always be frozen and does not lose too much of its nutritional value. In supermarkets, there are often so-called weight-based vegetable blends that are significantly cheaper than fresh vegetables. In order to reduce dietary costs as much as possible, it is worth considering the following advice: shop in larger stores, avoid small neighborhood shops, prices will almost always be higher; hunt for promotions. Rice, cassava, pasta or oatmeal can also be purchased in larger quantities, e.g. in packages after 510 this significantly reduces the price per season; ?? buy in the season with these frozen vegetables; however, when buying in the cold season and during the summer, prices should be higher. When buying fresh produce, the supermarket should not forget that the price of the product is higher than the price during the promotion season.

6. How do I train when I don't have any money?

It's a one-time cost of about $150, and you'll get a whole body workout. A free alternative to gym workout is street workout, which is just a simple playground for kids. If you're on a tight budget and can't afford to spend about $100 to $150 a month on a fitness club ticket, you can look around for residential gyms, some offer monthly gyms for about $60.
The author of the article is Dietspremium